საჩვენებელი
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარითემა
|
ალექსანდრე ყაზბეგის ,,ხევისბერი გოჩა’’
|
სწავლების საფეხური
მასწავლებელი
|
მე-10
კლასი
თამარ მიქელაძე
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
18 მოსწავლე
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის.
|
გაკვეთილისმნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
ნასწავლი მასალის გამოყენება პრაქტიკულ საქმიანობაში,შეძლებენ
ლიტერატურულ ტექსტში ასახულ ფაქტსა და რეალობას შორის მსგავსბესა და
განსხვავების გამორკვევას.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
·
მხატვრული ტექსტის კითხვა და ანალიზი.
·
კრიტიკული აზროვნების განვითარება.
·
შეძლებენ
მსჯელობას პერსონაჟების მთავარი სათქმელის ირგვლივ.
·
ისტორიის გაგება და გააზრება.
ქართ.
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები
|
·
ქართ. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტები დაგამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
·
მოსწავლეს შეუძლია აქტიური ლექსიკისა და ძირითადი ენობრივი ფორმების მეტყველებაში გამოყენება.
·
მოსწავლეს შეუძლია მასწავლებლის მიერ წაკითხულ მხატვრულ ტექსტებში ინფორმაციის მოძიება.
·
მოსწავლეს შეუძლია მარტივი ტექსტის არსებითი ენობრივ-გრამატიკული ნიშნების ამოცნობა.
·
მოსწავლეს შეუძლია კითხვის მარტივი სტრატეგიების გამოყენება.
·
ქართ მოსწავლეს შეუძლია მცირემოცულობის ტექსტების დამოუკიდებლად შედგენა ნაცნობი ლექსიკის გამოყენებით.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეები
არკვევენ ინფორმაციას ამ ტექსტზე.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა I
·
მისალმება,გონებრივი
იერიში, მონაწილეობს მთელი კლასი(3წთ).
აქტივობა
II
პროვოცირების მიზნით ვსვამ შემდეგ კითხვებს:
·
ვის ეკუთვნის ნაწარმოები ხევისბერი გოჩა?
·
რა პრობლემაა
დასმული აღნიშნულ ნაწარმოებში?
პრეზენტაცია (10 წთ)
აქტივობა III
ვქმნი ორ
ჯგუფს:
I ჯგუფს ვავალებ:თქვენი აზრით
სწორად მოიქცა თუ არა ხევისბერი?
II ჯგუფს ვავალებ:იმსჯელონ ხევისბერი სხვანაირად რომ მოქცეულიყო
რა მოხდებოდა?
ეპრეზენტაცია (15 წთ)
აქტივობა IV
გაკვეთილის შეფასება
მოსწავლეებს ვაძლევ დავალებას,უპასუხონ კითხვებს:
1.რა აზრია აღნიშნული ტექსტის მტავარი მოტივი?
2.რა განუვითარა ამ ტექსტმა მოსწვლეს?
|
სასწავლო მასალა დატექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო, აქტივობის რვეული.
ფერადი ფურცლები.
|
|
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმი
|
დაბალი
|
საშუალო
|
მაღალი
|
კითხვა და ლიტერატორული ტექსტის ანალიზი
|
უჭირს კითხვა და პასუხების გა-ცემა საანალიზო კითხვებზე
|
კითხულობს გაბმით,ხშირად უშვებს შეცდომებს
ანალიზის დროს საჭიროებს მასწავლებლის
დახმარებას
|
კითხულობს უშეცდომოდ და სწრაფად
შეუძლია
ლიტერატორულიტექსტის ანალიზი
|
სავარჯიშოებზე მუშაობა
|
უხარისხოდ და შეცდომით ასრულებს პრაქტიკულ სავარჯიშოს,უჭირს ზეპირი
მეტყველება.
|
ასრულებს პრაქტიკულ სავარჯიშოს შეცდომებით,საჭიროებსდახმარებას,ცოტს
უჭირს ზეპირი მეტყველება.
|
სწორად და უშეცდომოდ ასრულებს პრაქტიკულ სავარჯიშოებს,მუშაობს
დამოუკიდებლად,არ უჭირს ზეპირი მეტყველება.
|
აქტიურობა\ჩართულობა
|
არ არის ჩართული საგაკვეთილო
პროცესში.
|
ასრულებს მხოლოდ მისთვის საინტერესო დავალებებს.
|
აქტიურად არის ჩართული მთელ საგაკვეთილო პროცესში.
|
მასწავლებლის თვითშეფასების გეგმა
კრიტერიუმები
|
შეფასება (1, 2, 3 )
|
|
1.
|
მოსწავლეები იყვნენ ჩართულები საგაკვეთილო
პროცესში;
|
|
2.
|
გაკვეთილზე მოსწავლეები ყურადღებით მისმენდნენ;
|
|
3.
|
მივეცი საშუალება მოსწავლეებს გამოეთქვათ
საკუთარი მოსაზრებები.
|
|
4.
|
საკმარისი მასალა მქონდა ტექსტთან დაკავშირებით;
|
|
5.
|
სწორად გადავანაწილე დრო გაკვეთილის
მსვლელობისას
|
|
6.
|
სწორად მქონდა შერჩეული აქტივობები და მეთოდები
საგაკვეთილო პროცესში;
|
No comments:
Post a Comment